For lidt over en måned siden var jeg i Helsingborg en dag og købte det her garn på vej hjem. Arne og Carlos strømpegarn fra Regia. Et enkelt nøgle. Jeg er glad for at jeg ikke købte mere!
Mønsteret på strømperne ligner slet ikke billedet på banderolen. I har nok lagt mærke til at jeg kan gå ret meget op i at få ens strømper, og jeg plejer at begynde med at slå masker op lige der hvor to farver mødes så det kan blive ens. For de her strømper gælder det om at slå masker op "efter det gule stykke", og det er alt for uspecifikt for mig.
Så jeg strikkede. Og pillede op når det blev forkert. Et par gange. Resultatet er jo sjovt nok! De er til min nevø som havde fødselsdag for ikke så længe siden, og de vejer 70 gram.
A bit more than a month ago I went to Helsingborg over the day and bought this yarn on my way home. Arne and Carlos sock yarn from Regia. One skein. I'm happy I didn't buy more!
The pattern on the socks is nothing like the picture on the label. You have probably noticed that I put an effort into making identical socks, an usually I start the cast-on right where two colors meet, to make them identical. But for these socks you need to start casting on "after the yellow bit", which is far too unspecific for me.
So I knit. And unraveled when it turned out wrong. A few times. The result is really fun! They are for my nephew whose birthday was not long ago and they weigh 70 grams.

Ingen kommentarer:
Send en kommentar
Skriv gerne en lille kommentar - det er så hyggeligt!